Sort by

Max has logged 45 entries for films during March 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
King of New York

King of New York

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Dreams

Dreams

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Kagemusha

Kagemusha

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Stray Dog

Stray Dog

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Red Beard

Red Beard

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ran

Ran

1985
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
City of God

City of God

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lion King

The Lion King

2019
×
★½
Edit this entry  
21
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Face of Another

The Face of Another

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bob le Flambeur

Bob le Flambeur

1956
×
★★★
Edit this entry  
12
Rififi

Rififi

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Breathless

Breathless

1960
×
★★½
Edit this entry  
10
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Human Condition

The Human Condition

1961
×
Read the review Edit this entry  
07
The Human Condition III: A Soldier's Prayer

The Human Condition III: A Soldier's Prayer

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Human Condition II: Road to Eternity

The Human Condition II: Road to Eternity

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Human Condition I: No Greater Love

The Human Condition I: No Greater Love

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
La Haine

La Haine

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Army of Shadows

Army of Shadows

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★½
Edit this entry