Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
Edit this entry  
27
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★
Edit this entry  
01
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
Edit this entry  
11
Malignant

Malignant

2021
×
★★★
Edit this entry  
06
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★
Edit this entry  
21
OPAL

OPAL

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Close-Up

Close-Up

1990
×
Edit this entry  
17
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
Edit this entry  
22
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★★
Edit this entry  
09
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★★½
Edit this entry  
02
Badlands

Badlands

1973
×
Edit this entry  
30
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
Edit this entry  
29
Kisapmata

Kisapmata

1981
×
Edit this entry  
01
The Alphabet

The Alphabet

1969
×
Edit this entry  
16
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Marty

Marty

1955
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Set-Up

The Set-Up

1949
×
★★½
Edit this entry  
31
Murder by Contract

Murder by Contract

1958
×
★★★½
Edit this entry  
30
Gun Crazy

Gun Crazy

1950
×
★★★
Edit this entry  
22
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
Edit this entry  
21
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★
Edit this entry  
12
Manhunt

Manhunt

2017
×
★★★
Edit this entry  
06
The Wrong Trousers

The Wrong Trousers

1993
×
Edit this entry  
05
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★½
Edit this entry  
03
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
Edit this entry  
02
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★½
Edit this entry  
01
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Edit this entry  
01
Unabomber: In His Own Words

Unabomber: In His Own Words

2020
×
★★★½
Edit this entry  
09
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★½
Edit this entry  
08
Bowling for Columbine

Bowling for Columbine

2002
×
★★★
Edit this entry  
07
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
31
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★
Edit this entry  
30
Brüno

Brüno

2009
×
★★½
Edit this entry  
30
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★
Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Edit this entry  
18
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★
Edit this entry  
13
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★½
Edit this entry  
05
South Park: The Pandemic Special

South Park: The Pandemic Special

2020
×
★★★
Edit this entry  
04
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
Edit this entry  
28
Office Space

Office Space

1999
×
★★★
Edit this entry  
28
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Sherlock: A Study in Pink

Sherlock: A Study in Pink

2010
×
★★★
Edit this entry  
23
It Follows

It Follows

2014
×
★★★
Edit this entry  
20
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Edit this entry  
19
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★
Edit this entry  
13
Hoop Dreams

Hoop Dreams

1994
×
★★★
Edit this entry  
10
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★
Edit this entry  
09
Network

Network

1976
×
★★★★
Edit this entry