Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Crash

Crash

1996
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
Read the review Edit this entry  
18
Pearl

Pearl

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Edit this entry  
13
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Gaslight

Gaslight

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Blockers

Blockers

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Three Thousand Years of Longing

Three Thousand Years of Longing

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Omen

The Omen

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Day Shift

Day Shift

2022
×
★★★
Edit this entry  
21
Better Luck Tomorrow

Better Luck Tomorrow

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
American History X

American History X

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★★★
Edit this entry  
20
Tour de Pharmacy

Tour de Pharmacy

2017
×
Read prior review Edit this entry  
18
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
7 Days in Hell

7 Days in Hell

2015
×
Edit this entry  
09
Tour de Pharmacy

Tour de Pharmacy

2017
×
Read prior review Edit this entry  
09
Nope

Nope

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★
Edit this entry  
01
Tour de Pharmacy

Tour de Pharmacy

2017
×
Read the review Edit this entry  
23
The Gray Man

The Gray Man

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Nope

Nope

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Town

The Town

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Minions: The Rise of Gru

Minions: The Rise of Gru

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Bob's Burgers Movie

The Bob's Burgers Movie

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★½
Edit this entry