RSS feed for Maxine
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★
Edit this entry  
05
Someone Great

Someone Great

2019
×
Edit this entry  
04
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★½
Edit this entry  
03
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
★★★
Edit this entry  
06
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★½
Edit this entry  
06
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Crooklyn

Crooklyn

1994
×
★★★½
Edit this entry  
03
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
Read the review Edit this entry  
02
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★½
Edit this entry  
14
Los Angeles Plays Itself

Los Angeles Plays Itself

2003
×
★★★★
Edit this entry  
12
Mid90s

Mid90s

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Us

Us

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
Edit this entry  
20
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★★
Edit this entry  
17
They Live

They Live

1988
×
Edit this entry  
16
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
Edit this entry  
13
Losing Ground

Losing Ground

1982
×
Edit this entry  
12
A Foreign Affair

A Foreign Affair

1948
×
Edit this entry  
09
Ray & Liz

Ray & Liz

2018
×
Edit this entry  
06
Beasts of the Southern Wild

Beasts of the Southern Wild

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Sauvage

Sauvage

2018
×
★★★½
Edit this entry  
09
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Edit this entry  
08
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Ratcatcher

Ratcatcher

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Poison

Poison

1991
×
★★★★
Edit this entry  
25
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★★½
Edit this entry  
20
Fyre

Fyre

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
Hale County This Morning, This Evening

Hale County This Morning, This Evening

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

2018
×
★½
Edit this entry  
23
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★½
Edit this entry  
22
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★★
Edit this entry  
22
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★½
Edit this entry  
07
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★
Edit this entry  
02
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★
Read prior review Edit this entry  
29
Widows

Widows

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Billy Elliot

Billy Elliot

2000
×
★★★★
Edit this entry  
12
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★½
Edit this entry  
11
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★
Edit this entry