• The Favourite

    The Favourite

    ★★★★

    great britain monarchy was cool, lost of interesting twists and turns!

  • Top Gun

    Top Gun

    ★★½

    toxic masculinity🤢🤢 
    tom cruise😻😻

  • Before Midnight

    Before Midnight

    ★★★★

    i was so worried for a second there, but! ended on a hopeful note😌 also this trilogy is perfect

  • Little Women

    Little Women

    ★★★★½

    second time around and it’s still very pretty

  • Before Sunset

    Before Sunset

    ★★★★

    my feelings are hurt but i’m also happy

  • A Cure for Wellness

    A Cure for Wellness

    ★★★

    some REALLY pretty shots! the movie was ok, i was eager to see it but the end was kinda weird and came out of nowhere and also didn’t match the vibe of the rest of the movie. so three stars for being visually pleasing i guess.

  • Emma.

    Emma.

    ★★★★

    i was confused for like half of the movie, but 🥺🥺🥺🥺🥺🥺🥺🥺🥺🥺🥺🥺🥺🥺🥺🥺🥺🥺🥺🥺🥺😔

  • Maurice

    Maurice

    ★★★★½

    honestly, ouch.

  • The Wolf of Wall Street

    The Wolf of Wall Street

    ★★★★

    the first movie directed by scorsese that i liked❤️ but i know every single character was a republican

  • The Hills Have Eyes

    The Hills Have Eyes

    ★★★★

    i think the hills might need glasses😭😭

  • Midsommar

    Midsommar

    ★★★★★

    this movie shouldn’t make me wanna go to sweden, but it does. florence pugh is so good. the vibes before stuff goes crazy is immaculate. the colors are pretty the whole time!

  • Shutter Island

    Shutter Island

    ★★★★½

    layers upon layers! this was so so good!