WizardMaster has logged 735 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Sting of Death

Sting of Death

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
You Only Live Once

You Only Live Once

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★
Edit this entry  
30
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Roadgames

Roadgames

1981
×
★★★★
Edit this entry  
29
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★½
Edit this entry  
29
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★½
Edit this entry  
28
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Tripping with Nils Frahm

Tripping with Nils Frahm

2020
×
Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Edit this entry  
24
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Game Over

Game Over

1989
×
★★★½
Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Edit this entry  
23
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★½
Edit this entry  
22
Peninsula

Peninsula

2020
×
★½
Edit this entry  
22
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Father Christmas

Father Christmas

1991
×
★★★★
Edit this entry  
21
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Fantômas: Juve Against Fantômas

Fantômas: Juve Against Fantômas

1913
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Kiss

The Kiss

1882
×
Edit this entry  
21
Accordion Player

Accordion Player

1888
×
Edit this entry  
21
Man Walking Around a Corner

Man Walking Around a Corner

1887
×
Edit this entry  
21
Athlete Swinging a Pick

Athlete Swinging a Pick

1881
×
Edit this entry  
21
Traffic Crossing Leeds Bridge

Traffic Crossing Leeds Bridge

1888
×
Edit this entry  
21
Roundhay Garden Scene

Roundhay Garden Scene

1888
×
Edit this entry  
21
The Magic Rosette

The Magic Rosette

1878
×
Edit this entry  
21
The Musician Monkey

The Musician Monkey

1878
×
Read the review Edit this entry  
21
Passage of Venus

Passage of Venus

1874
×
Edit this entry  
20
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★
Edit this entry  
20
Three Songs About Lenin

Three Songs About Lenin

1934
×
★★½
Edit this entry  
19
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★½
Edit this entry  
19
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★½
Edit this entry  
19
The Lady Eve

The Lady Eve

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Princess Switch: Switched Again

The Princess Switch: Switched Again

2020
×
★★
Edit this entry  
18
Nativity!

Nativity!

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Woman in the Moon

Woman in the Moon

1929
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Thing From Another World

The Thing From Another World

1951
×
★★★
Edit this entry  
17
Cemetery

Cemetery

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Education

Education

2020
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★½
Edit this entry  
14
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Cloud Shadows

Cloud Shadows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
12
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry