• Apocalypse Now

    Apocalypse Now

    ★★★★★

    Apocalypse Now is a dizzying haze of palm trees, napalm, smoke, neon and half rendered faces. I genuinely can’t remember most of what I was thinking during the film because it was so extremely captivating.

    This has to be one of or the most disturbing film I’ve ever seen. It brings all the terrors of the Vietnam war to life on such a visceral way I almost want to forget what I’ve seen.

    I feel like this film is a…

  • Eyes Wide Shut

    Eyes Wide Shut

    ★★★★★

    I wrote most of this for a class so apologies if it sucks, just thought I’d post it anyway.

    Last night I watched Eyes Wide Shut and it was certainly one of the most unique cinematic experiences that I've had. In my opinion the film is the misunderstood and underappreciated swan song of Kubrick's career.  
     
    Originally marketed as an erotic thriller (which it is certainly successful as) the film is ultimately an exploration of class exploitation and the…

  • Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

    Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

    ★★★★½

    A masterpiece of modern cinema

  • I'm Thinking of Ending Things

    I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★★

    “Soon this will all be a distant memory”

    Charlie Kaufman is again proving that he’s one of the best writer/directors out there today with a spine chilling, breakdown inducing emotional wreck of a film that somehow manages to keep you entertained and even laughing in the process.

    It’s another Kaufman project so obviously it’s equal parts terrifying, funny, unnerving and existential. The film is chock full of inconsistencies which does make it difficult to keep up at points but it’s…

  • Tenet

    Tenet

    ★★★★★

    This pleased both the dumb ape side of my brain and the “what the fuck is going on” side of my brain in perfect tandem, do with that information what you will

  • Project Power

    Project Power

    ★★★

    Imagine you’re out tryna sell an 8th and Joseph Gordon-Levitt comes out of nowhere and falcon punches you

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★★

    1 year and 10 watches later I thought it would be kind of fitting to come back and review this film for a second time. I feel like everyone has a different era where they would’ve liked to have lived and unfortunately for any of you fuckers who decide to read this whole thing mine is the 60’s. This film is a time capsule and from what I can tell it perfectly encapsulates what it’s trying to go for. It’s…

  • She Dies Tomorrow

    She Dies Tomorrow

    ★★★★★

    This is an idiosyncratic, disturbing and oddly comforting expression of nihilism at its finest. It explores the ideas of fear and death by basking in the life that is all around us every day that we regularly miss. In the same way the characters reject the idea of death at first so do you as the viewer but over time you kind of accept this idea of dying tomorrow in a metaphorical sense. The ending of the film is ambiguous…

  • Countdown

    Countdown

    ½

    Can we get a prequel where satan is pitching his app to VC’s in Silicon Valley because it would be 10x more entertaining than this shit. That ending is one of the worst that I’ve EVER seen.

  • La La Land

    La La Land

    ★★★★★

    Tired: La La Land (2016)

    Wired: Popstar : Never Stop Never Stopping (2016)

  • The Big Short

    The Big Short

    ★★★★★

    This is why we’re all fucked. 

    This film is a critique of capitalism and an obvious one at that but it is so effective in the emotional response it tries to elicit. I feel like this film wants to make you angry about all that you and the entire world has lost over the greedy aspirations of a few bankers and for me it’s succeeds on every level. The camerawork and editing give it an almost documentary-like feel but the…

  • Spider-Man: Far from Home

    Spider-Man: Far from Home

    ★★★★

    Jake Gyllenhaal just got to fuck around in green pyjamas for a couple of months and probably got paid the GDP of a small country, good for him.