Sort by

Maxime has logged 231 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Another Round

Another Round

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★
Edit this entry  
13
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★½
Edit this entry  
11
Stranger Than Fiction

Stranger Than Fiction

2006
×
★★★½
Edit this entry  
11
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Edit this entry  
08
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★½
Edit this entry  
20
1991

1991

2018
×
★★★
Edit this entry  
19
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Love Streams

Love Streams

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Jellyfish

Jellyfish

2007
×
★★★½
Edit this entry  
12
Prayer for a Lost Mitten

Prayer for a Lost Mitten

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Wintopia

Wintopia

2019
×
Edit this entry  
10
Sans Soleil

Sans Soleil

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Thalasso

Thalasso

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
Cronos

Cronos

1993
×
★★½
Edit this entry  
26
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Edit this entry  
26
Night Has Come

Night Has Come

2019
×
Edit this entry  
25
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
Scream

Scream

1996
×
★★★½
Edit this entry  
24
Halloween

Halloween

1978
×
★★★
Edit this entry  
24
Siberia

Siberia

2020
×
★★★½
Edit this entry  
20
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Topside

Topside

2020
×
★★★½
Edit this entry  
14
Desterro

Desterro

2020
×
★★★
Edit this entry  
14
This Is Not a Burial, It’s a Resurrection

This Is Not a Burial, It’s a Resurrection

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Servants

Servants

2020
×
★★★½
Edit this entry  
13
Bad Roads

Bad Roads

2020
×
★★★
Edit this entry  
13
Ecstasy

Ecstasy

2020
×
★★★½
Edit this entry  
12
Khamsin

Khamsin

2019
×
Edit this entry  
12
The Rose Family

The Rose Family

2020
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Shepherdess and the Seven Songs

The Shepherdess and the Seven Songs

2020
×
★★★
Edit this entry  
08
Kill It and Leave This Town

Kill It and Leave This Town

2020
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Cloud in Her Room

The Cloud in Her Room

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Atlantis

Atlantis

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Kidnapping of Michel Houellebecq

The Kidnapping of Michel Houellebecq

2014
×
Edit this entry  
01
La Contemplation du mystère

La Contemplation du mystère

2021
×
Edit this entry  
01
There Are No False Undertakings

There Are No False Undertakings

2020
×
Edit this entry  
30
Nadia, Butterfly

Nadia, Butterfly

2020
×
★★★★
Edit this entry  
29
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
Goddess of the Fireflies

Goddess of the Fireflies

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
Akira

Akira

1988
×
★★★★
Edit this entry  
22
Nadia, Butterfly

Nadia, Butterfly

2020
×
Edit this entry  
19
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★½
Edit this entry  
18
Fortitude

Fortitude

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
Dave Not Coming Back

Dave Not Coming Back

2020
×
★★★½
Edit this entry  
18
Nafi's Father

Nafi's Father

2019
×
Edit this entry  
17
The End of Love

The End of Love

2019
×
★★★½
Edit this entry