Sort by

Maxime has logged 31 entries for films during September 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Nadia, Butterfly

Nadia, Butterfly

2020
×
★★★★
Edit this entry  
29
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
Goddess of the Fireflies

Goddess of the Fireflies

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
Akira

Akira

1988
×
★★★★
Edit this entry  
22
Nadia, Butterfly

Nadia, Butterfly

2020
×
Edit this entry  
19
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★½
Edit this entry  
18
Fortitude

Fortitude

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
Dave Not Coming Back

Dave Not Coming Back

2020
×
★★★½
Edit this entry  
18
Nafi's Father

Nafi's Father

2019
×
Edit this entry  
17
The End of Love

The End of Love

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
White Eye

White Eye

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
Goin South

Goin South

2019
×
Edit this entry  
17
T

T

2019
×
Edit this entry  
17
Empty Places

Empty Places

2020
×
Edit this entry  
16
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Satantango

Satantango

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Snatch

Snatch

2000
×
★★★½
Edit this entry  
08
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Blues Accordin' to Lightnin' Hopkins

The Blues Accordin' to Lightnin' Hopkins

1968
×
★★★★
Edit this entry  
07
Meantime

Meantime

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
7500

7500

2019
×
★★★
Edit this entry  
07
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Edit this entry  
05
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Edit this entry  
05
Whoever Dies, Dies in Pain

Whoever Dies, Dies in Pain

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Columnist

The Columnist

2019
×
★★★
Edit this entry  
01
The Nun

The Nun

1966
×
★★★★
Edit this entry