RSS feed for Max(ine) the Movie Person
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Losing to Alexis Lee

Losing to Alexis Lee

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Death Buy Lemonade

Death Buy Lemonade

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ebirah, Horror of the Deep

Ebirah, Horror of the Deep

1966
×
★★★★
Edit this entry  
11
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★★★
Edit this entry  
11
Don's Fountain of Youth

Don's Fountain of Youth

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Pluto's Christmas Tree

Pluto's Christmas Tree

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Pluto's Party

Pluto's Party

1952
×
★★★
Edit this entry  
11
Let's Stick Together

Let's Stick Together

1952
×
★★★★
Edit this entry  
11
Melted

Melted

2020
×
★★★★
Edit this entry  
10
Invasion of Astro-Monster

Invasion of Astro-Monster

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ghidorah, the Three-Headed Monster

Ghidorah, the Three-Headed Monster

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Boys State

Boys State

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Howard

Howard

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Luxor

Luxor

2020
×
Read the review Edit this entry  
08
Wood Child and Hidden Forest Mother

Wood Child and Hidden Forest Mother

2020
×
★★★½
Edit this entry  
08
Junior Bangers

Junior Bangers

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
Pompeii

Pompeii

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
White Girl

White Girl

2019
×
Edit this entry  
08
Beyond the North Winds: A Post Nuclear Reverie

Beyond the North Winds: A Post Nuclear Reverie

2019
×
★★★
Edit this entry  
08
The Devil's Harmony

The Devil's Harmony

2020
×
★★★★
Edit this entry  
07
Uncle Frank

Uncle Frank

2020
×
★★½
Edit this entry  
07
An American Pickle

An American Pickle

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mothra vs. Godzilla

Mothra vs. Godzilla

1964
×
★★★★
Edit this entry  
06
King Kong vs. Godzilla

King Kong vs. Godzilla

1963
×
★★★
Edit this entry  
05
King Kong vs. Godzilla

King Kong vs. Godzilla

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Juniper Tree

The Juniper Tree

1990
×
★★★★
Edit this entry  
05
Corn Chips

Corn Chips

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Out of Scale

Out of Scale

1951
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Trailer Horn

Trailer Horn

1950
×
★★★★
Edit this entry  
05
Pluto and the Gopher

Pluto and the Gopher

1950
×
★★½
Edit this entry  
05
Food for Feudin'

Food for Feudin'

1950
×
★★★½
Edit this entry  
05
Pluto's Surprise Package

Pluto's Surprise Package

1949
×
★★★
Edit this entry  
05
Pluto's Sweater

Pluto's Sweater

1949
×
★★★★
Edit this entry  
05
Winter Storage

Winter Storage

1949
×
★★★★½
Edit this entry  
05
All in a Nutshell

All in a Nutshell

1949
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Mickey Down Under

Mickey Down Under

1948
×
★★
Edit this entry  
05
Bone Bandit

Bone Bandit

1948
×
★★½
Edit this entry  
05
Pluto's Purchase

Pluto's Purchase

1948
×
★★★
Edit this entry  
05
Mickey and the Seal

Mickey and the Seal

1948
×
★★★★
Edit this entry  
04
Godzilla Raids Again

Godzilla Raids Again

1955
×
★★
Edit this entry  
04
Tiger

Tiger

2010
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Bear is Coming!

The Bear is Coming!

2008
×
★★★★
Edit this entry  
04
Acorn Boy

Acorn Boy

2010
×
★★★½
Edit this entry  
04
Let's Fly?

Let's Fly?

1994
×
★★★★
Edit this entry  
04
Pea Children

Pea Children

2020
×
★★★★
Edit this entry  
04
Rescue Dog

Rescue Dog

1947
×
★★★½
Edit this entry  
04
Mickey's Delayed Date

Mickey's Delayed Date

1947
×
★★★
Edit this entry  
04
Chip an' Dale

Chip an' Dale

1947
×
★★★★
Edit this entry  
04
Double Dribble

Double Dribble

1946
×
★★★½
Edit this entry  
04
How to Play Football

How to Play Football

1944
×
★★★★
Edit this entry