Max(ine) the Movie Person has logged 128 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Summerland

Summerland

2020
×
★★★½
Edit this entry  
31
Make Up

Make Up

2019
×
★★★½
Edit this entry  
31
Proxima

Proxima

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Matinee

Matinee

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mystery Road

Mystery Road

2013
×
★★★½
Edit this entry  
30
Warm Comedy about Depression, Madness and Unfulfilled Dreams

Warm Comedy about Depression, Madness and Unfulfilled Dreams

2018
×
★★½
Edit this entry  
30
Tenants

Tenants

2015
×
★★★
Edit this entry  
30
Everything Will Be Okay

Everything Will Be Okay

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Peacock

Peacock

2015
×
★★★★
Edit this entry  
29
Nasir

Nasir

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Double Steps

The Double Steps

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ice Cream and the Sound of Raindrops

Ice Cream and the Sound of Raindrops

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Patema Inverted

Patema Inverted

2013
×
★★★½
Edit this entry  
28
Mickey's Birthday Party

Mickey's Birthday Party

1942
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Olympic Champ

The Olympic Champ

1942
×
★★★★
Edit this entry  
28
How to Fish

How to Fish

1942
×
★★★★
Edit this entry  
28
How to Swim

How to Swim

1942
×
★★★★½
Edit this entry  
28
How to Play Baseball

How to Play Baseball

1942
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Lend a Paw

Lend a Paw

1941
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Little Whirlwind

The Little Whirlwind

1941
×
★★★★
Edit this entry  
28
Chef Donald

Chef Donald

1941
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Hot Stoogie

The Hot Stoogie

1947
×
★★½
Edit this entry  
27
Down the Drain

Down the Drain

1947
×
★★★½
Edit this entry  
27
Strasbourg 1518

Strasbourg 1518

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★★½
Edit this entry  
27
Betty Boop for Ever

Betty Boop for Ever

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Gnome Alone

Gnome Alone

2017
×
★★
Edit this entry  
27
Sitara: Let Girls Dream

Sitara: Let Girls Dream

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Postalgeist

Postalgeist

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Animal Crackers

Animal Crackers

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Skywalker Legacy

The Skywalker Legacy

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mai Mai Miracle

Mai Mai Miracle

2009
×
★★★½
Edit this entry  
25
Animal Crossing: The Movie

Animal Crossing: The Movie

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bang Bang!

Bang Bang!

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
Joshua and the Promised Land

Joshua and the Promised Land

2004
×
½
Edit this entry  
24
The Misty Green Sky

The Misty Green Sky

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
24
The Undying Swan

The Undying Swan

2019
×
★★
Edit this entry  
24
Boogie

Boogie

2009
×
★★★
Edit this entry  
24
Canine Caddy

Canine Caddy

1941
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Art of Skiing

The Art of Skiing

1941
×
★★★★
Edit this entry  
24
Early to Bed

Early to Bed

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Tugboat Mickey

Tugboat Mickey

1940
×
★★★★
Edit this entry  
24
Mr. Duck Steps Out

Mr. Duck Steps Out

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Donald's Dog Laundry

Donald's Dog Laundry

1940
×
★★★★
Edit this entry  
24
Gertie on Tour

Gertie on Tour

1921
×
★★★
Edit this entry  
24
Gertie the Dinosaur

Gertie the Dinosaur

1915
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Gertie the Dinosaur

Gertie the Dinosaur

1914
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Anthem of the Heart

The Anthem of the Heart

2015
×
★★★★½
Edit this entry