Highest rated films

  • Gravity

    ★★★★★

  • 12 Years a Slave

    ★★★★★

  • This Is the End

    ★★★★★

  • The Spectacular Now

    ★★★★★

  • The Congress

    ★★★★

  • My Mummy is in America and She Met Buffalo Bill

    ★★★★

  • Ratatouille

    ★★★★★

  • The Little Mermaid

    ★★★★★

  • For the Birds

    ★★★★★

  • Dot and the Kangaroo

    ★★★★

  • Dot and the Bunny

    ★★★★

  • Dot and the Whale

    ★★★★

  • Dot And Keeto

    ★★★½

  • Around the World with Dot

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 27 Films watched
  • 2.2 Average per month
  • 0.5 Average per week

Milestones

First Film

The Human Centipede (First Sequence)

Jan 19

Last Film

The 41–Year–Old Virgin Who Knocked Up Sarah Marshall and Felt Superbad About It

Dec 2

Genres, Countries & Languages

Animation
18 films
Family
15 films
Comedy
9 films
Drama
6 films
Sci Fi
5 films
Fantasy
5 films
Adventure
3 films
Thriller
2 films
Horror
2 films
Action
2 films
USA
13 films
Australia
9 films
UK
5 films
France
2 films
Luxembourg
2 films
Poland
1 film
Canada
1 film
Belgium
1 film
English
26 films
French
2 films
German
1 film
Japanese
1 film
Polish
1 film

Breakdown

2013 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Director

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

12 Years a Slave
Average weighted rating:

4.1

Lowest Average

The 41–Year–Old Virgin Who Knocked Up Sarah Marshall and Felt Superbad About It
Average weighted rating:

1.2

Most Popular

Ratatouille
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Dot in Space

Films Max(ine) the Movie Person watched in 2013

  • The 41–Year–Old Virgin Who Knocked Up Sarah Marshall and Felt Superbad About It
  • The Little Mermaid
  • One Chance
  • Cloudy with a Chance of Meatballs 2
  • The Reef 2: High Tide
  • 12 Years a Slave
  • My Mummy is in America and She Met Buffalo Bill
  • The Congress
  • The Spectacular Now
  • Escape from Planet Earth
  • Gravity
  • This Is the End
  • The Reef
  • Man of Steel
  • Ratatouille
  • The Drawn Together Movie: The Movie!
  • Dot in Space
  • Dot Goes to Hollywood
  • Dot and the Smugglers
  • Dot and the Whale
  • Dot And Keeto
  • Dot and the Koala
  • Dot and the Bunny
  • Around the World with Dot
  • Dot and the Kangaroo
  • For the Birds
  • The Human Centipede (First Sequence)

World Map

Highly rated films Max(ine) the Movie Person is yet to see

  • No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad
  • Hope
  • Grounded: Making The Last of Us
  • Bo Burnham: What.
  • 'Til Madness Do Us Part
  • Home from Home – Chronicle of a Vision
  • The Arrested Development Documentary Project
  • Mike Birbiglia: My Girlfriend's Boyfriend

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more