Highest rated films

  • Boyhood

    ★★★★★

  • The Lego Movie

    ★★★★★

  • X-Men: Days of Future Past

    ★★★★★

  • Edge of Tomorrow

    ★★★★★

  • Paddington

    ★★★★★

  • Foxcatcher

    ★★★★★

  • Wild Tales

    ★★★★★

  • Over the Garden Wall

    ★★★★★

  • Her

    ★★★★★

  • Star Wars

    ★★★★★

  • Snowpiercer

    ★★★★★

  • The Emperor's New Groove

    ★★★★★

  • Gremlins

    ★★★★★

  • Braindead

    ★★★★★

  • Jodorowsky's Dune

    ★★★★★

  • This Is Not a Film

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 56 Films watched
  • 4.7 Average per month
  • 1.1 Average per week

Milestones

First Film

The Secret Life of Walter Mitty

Jan 1

Last Film

Grumpy Cat's Worst Christmas Ever

Dec 26

Genres, Countries & Languages

Comedy
26 films
Adventure
23 films
Family
22 films
Animation
19 films
Action
15 films
Fantasy
13 films
Sci Fi
12 films
Drama
11 films
Thriller
9 films
Horror
4 films
USA
48 films
UK
8 films
Australia
6 films
France
5 films
New Zealand
2 films
Canada
2 films
South Korea
2 films
Mexico
1 film
Spain
1 film
English
52 films
Spanish
5 films
French
4 films
Korean
2 films
German
2 films
Portuguese
1 film
Russian
1 film
Finnish
1 film
Japanese
1 film

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 5 Added 26

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Max(ine) the Movie Person’s most liked review

Kickassia

Cartoon All-Stars to the Rescue
Super Mario Bros.
Street Fighter
Space Jam
Pokémon: The First Movie
Batman & Robin
Tom and Jerry: The Movie
Kazaam
Howard the Duck
Godzilla
Jingle All the Way
Good Burger
Ferngully: The Last Rainforest
Twister
Rock-a-Doodle
The Pagemaster
Moonwalker
North
Last Action Hero
We're Back! A…

More reviews

Max(ine) the Movie Person’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Over the Garden Wall
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

The Last Airbender
Average weighted rating:

1.1

Most Popular

Her
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Yellowbird
Average weighted rating:

2.8

Films Max(ine) the Movie Person watched in 2014

  • Grumpy Cat's Worst Christmas Ever
  • Get Santa
  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies
  • Gremlins
  • I, Frankenstein
  • Paddington
  • Star Wars
  • Penguins of Madagascar
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1
  • The Road to El Dorado
  • Snowpiercer
  • Walking with Dinosaurs
  • My Little Pony: Equestria Girls - Rainbow Rocks
  • Over the Garden Wall
  • Jodorowsky's Dune
  • The Book of Life
  • Braindead
  • The Satellite Girl And Milk Cow
  • Moomins on the Riviera
  • Foxcatcher
  • Wild Tales
  • Yellowbird
  • Monsters: Dark Continent
  • King Kong
  • This Is Not a Film
  • Maps to the Stars
  • The Harry Hill Movie
  • The Emperor's New Groove
  • Antz
  • Anastasia
  • Sharknado 2: The Second One
  • Chef
  • The Lego Movie
  • Boyhood
  • The Smurfs 2
  • Kick-Ass 2
  • 22 Jump Street
  • Ghost Rider: Spirit of Vengeance
  • Edge of Tomorrow
  • X-Men: Days of Future Past
  • The Amazing Spider-Man 2
  • Rio 2
  • Planes
  • Under the Skin
  • The Hangover Part III
  • The Great Gatsby
  • The Smurfs
  • After Earth
  • Sanctum
  • The Last Airbender
  • Our RoboCop Remake
  • Her
  • LEGO: The Adventures of Clutch Powers
  • Mr. Peabody & Sherman
  • Bronies: The Extremely Unexpected Adult Fans of My Little Pony
  • The Secret Life of Walter Mitty

World Map

Highly rated films Max(ine) the Movie Person is yet to see

  • One Direction: Where We Are – The Concert Film
  • Olive Kitteridge
  • Winter Sleep
  • Black Mirror: White Christmas
  • Memory of the Camps
  • National Theatre Live: A Streetcar Named Desire
  • Billy Elliot: The Musical
  • Roger Waters: The Wall

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more