Highest rated films

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • Inside Out

    ★★★★★

  • Carol

    ★★★★★

  • Anomalisa

    ★★★★★

  • Youth

    ★★★★★

  • The Little Prince

    ★★★★★

  • Shaun the Sheep Movie

    ★★★★★

  • Queen of Earth

    ★★★★★

  • Kingsman: The Secret Service

    ★★★★★

  • Punch-Drunk Love

    ★★★★★

  • Synecdoche, New York

    ★★★★★

  • Phantom of the Paradise

    ★★★★★

  • Book Revue

    ★★★★★

  • A Gruesome Twosome

    ★★★★★

  • Coherence

    ★★★★½

  • Dear White People

    ★★★★½

  • Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story of Cannon Films

    ★★★★½

  • Asterix: The Mansions of the Gods

    ★★★★½

  • American Sniper

    ★★★★

  • Meet the Robinsons

    ★★★★

  • Tinker Bell and the Legend of the NeverBeast

    ★★★★

  • I Lost My 'M' in Vegas

    ★★★★

  • Soarin' Over California

    ★★★½

  • The Interview

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 77 Films watched
  • 6.4 Average per month
  • 1.5 Average per week

Milestones

First Film

Meet the Robinsons

Jan 3

Last Film

Synecdoche, New York

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Comedy
44 films
Animation
36 films
Family
33 films
Adventure
30 films
Action
18 films
Drama
16 films
Fantasy
14 films
Sci Fi
11 films
Thriller
9 films
Romance
6 films
USA
57 films
UK
13 films
France
10 films
Australia
3 films
Germany
3 films
Ireland
3 films
Czechia
2 films
Greece
1 film
Iceland
1 film
India
1 film
English
70 films
French
10 films
Italian
6 films
Spanish
3 films
German
3 films
Czech
2 films
Korean
1 film
Latin
1 film
Polish
1 film

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 6 Added 32

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Max(ine) the Movie Person’s most liked review

Muppet*Vision 3-D

★★★★★

The GoodFellas of 4D attractions.

More reviews

Max(ine) the Movie Person’s most liked list

Adult animation

Excluding films based on anime TV series and the DC Universe series, which are so prominent that they would almost overshadow everything else on this list.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

To Boldly Flee
Average weighted rating:

1.1

Most Popular

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Eddie of the Realms Eternal

Films Max(ine) the Movie Person watched in 2015

  • Synecdoche, New York
  • Speed Racer
  • Punch-Drunk Love
  • The Little Prince
  • Night at the Museum: Secret of the Tomb
  • Star Wars: The Force Awakens
  • The Forbidden Room
  • Little from the Fish Shop
  • Sanjay's Super Team
  • The Good Dinosaur
  • Tinker Bell and the Legend of the NeverBeast
  • Legends of Oz: Dorothy's Return
  • Postman Pat: The Movie
  • The Peanuts Movie
  • Asterix: The Mansions of the Gods
  • Asterix and the Vikings
  • The True Story of Puss 'n Boots
  • King Dick
  • Once Upon A Girl
  • Shame of the Jungle
  • Eddie of the Realms Eternal
  • The Lobster
  • Spectre
  • Hotel Transylvania 2
  • Youth
  • Anomalisa
  • Carol
  • The Idol
  • Adama
  • Mune: Guardian of the Moon
  • Taxi
  • Queen of Earth
  • Everest
  • Looney Tunes: Rabbits Run
  • Strange Magic
  • Me and Earl and the Dying Girl
  • Soarin' Over California
  • I Lost My 'M' in Vegas
  • Paul Blart: Mall Cop 2
  • The Man from U.N.C.L.E.
  • Fantastic Four
  • Wet Hot American Summer
  • Lava
  • Sharknado 3: Oh Hell No!
  • Inside Out
  • Minions
  • London Road
  • Jurassic World
  • Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story of Cannon Films
  • Tomorrowland
  • Mad Max: Fury Road
  • To Boldly Flee
  • Mr. Popper's Penguins
  • Avengers: Age of Ultron
  • A Million Ways to Die in the West
  • A Gruesome Twosome
  • Furious 7
  • Dear White People
  • The SpongeBob Movie: Sponge Out of Water
  • Home
  • Coherence
  • Shaun the Sheep Movie
  • Kingsman: The Secret Service
  • 300: Rise of an Empire
  • The Interview
  • Book Revue
  • Museum Scream
  • Superior Duck
  • A-Haunting We Will Go
  • Van Helsing
  • American Sniper
  • Freddie as F.R.O.7.
  • Phantom of the Paradise
  • Into the Woods
  • Wreck-It Ralph
  • Bolt
  • Meet the Robinsons

World Map

Highly rated films Max(ine) the Movie Person is yet to see

  • Taylor Swift: The 1989 World Tour - Live
  • The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst
  • The Second Mother
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • This Is England '90
  • Cássia
  • Ivy
  • Masaan

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more