Sort by

paul has logged 109 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Flight

Flight

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Farewell, My Queen

Farewell, My Queen

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
47 Ronin

47 Ronin

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Past

The Past

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Session 9

Session 9

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Jack Reacher

Jack Reacher

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Frozen

Frozen

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Red Cliff

Red Cliff

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Last Stand

The Last Stand

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Elysium

Elysium

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Tim's Vermeer

Tim's Vermeer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Afternoon Delight

Afternoon Delight

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
About Last Night

About Last Night

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Tenth Man

The Tenth Man

1988
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Lone Survivor

Lone Survivor

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Biutiful

Biutiful

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
About Time

About Time

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Song Remains the Same

The Song Remains the Same

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Lone Ranger

The Lone Ranger

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Kings of Summer

The Kings of Summer

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Last Action Hero

Last Action Hero

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Riddick

Riddick

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Drive

Drive

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Master

The Master

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Smashed

Smashed

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry