Maxvayne has logged 419 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
When a Stranger Calls

When a Stranger Calls

1979
×
★★★
Edit this entry  
29
2020 Texas Gladiators

2020 Texas Gladiators

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mon oncle Antoine

Mon oncle Antoine

1971
×
★★★★
Edit this entry  
27
Red Christmas

Red Christmas

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★
Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Christmas Chronicles: Part Two

The Christmas Chronicles: Part Two

2020
×
★★½
Edit this entry  
24
Silent Night, Deadly Night 5: The Toy Maker

Silent Night, Deadly Night 5: The Toy Maker

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Silent Night Deadly Night 4: Initiation

Silent Night Deadly Night 4: Initiation

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Creepshow Holiday Special

A Creepshow Holiday Special

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Backfire

Backfire

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Kiss of Death

Kiss of Death

1947
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Dusty and Sweets McGee

Dusty and Sweets McGee

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Ripper

The Ripper

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Burglar

The Burglar

1957
×
★★★
Edit this entry  
18
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Double Man

The Double Man

1967
×
★★★½
Edit this entry  
16
VFW

VFW

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
30 Days of Night

30 Days of Night

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Iced

Iced

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Body

Body

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Recipe for Seduction

A Recipe for Seduction

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sweet Bean

Sweet Bean

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The 7th Voyage of Sinbad

The 7th Voyage of Sinbad

1958
×
★★★★
Edit this entry  
12
Satan

Satan

2006
×
★★★½
Edit this entry  
12
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★★
Edit this entry  
11
Game Over

Game Over

1989
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Mystère

Mystère

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Prevenge

Prevenge

2016
×
★★★
Edit this entry  
08
Suspense

Suspense

1946
×
★★★★
Edit this entry  
08
Parole Violators

Parole Violators

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Blood of Heroes

The Blood of Heroes

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Frozen

Frozen

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Undertaker and His Pals

The Undertaker and His Pals

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Case of the Bloody Iris

The Case of the Bloody Iris

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Lure

The Lure

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Cigarette

The Cigarette

1919
×
Edit this entry  
01
Kiss Me Deadly

Kiss Me Deadly

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Porno

Porno

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Smoke and Mirrors: The Story of Tom Savini

Smoke and Mirrors: The Story of Tom Savini

2015
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Tomb of Ligeia

The Tomb of Ligeia

1964
×
★★★½
Edit this entry  
28
Hands of Steel

Hands of Steel

1986
×
★★★½
Edit this entry  
28
Tough and Deadly

Tough and Deadly

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Savage Dawn

Savage Dawn

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Edit this entry