Maya has logged 79 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Woman Who Ran

The Woman Who Ran

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Great White Tower

The Great White Tower

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
8½

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
By the Time It Gets Dark

By the Time It Gets Dark

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mr. Bean's Holiday

Mr. Bean's Holiday

2007
×
★★★
Edit this entry  
23
Mr. Thank You

Mr. Thank You

1936
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Kisses

Kisses

1957
×
★★★★
Edit this entry  
19
Love in the Afternoon

Love in the Afternoon

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Top Hat

Top Hat

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Blue Angel

The Blue Angel

1930
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Truckster of Guts

Truckster of Guts

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Suzaki Paradise: Red Light District

Suzaki Paradise: Red Light District

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
First Love

First Love

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
You and the Night

You and the Night

2013
×
★★★★
Edit this entry  
04
Chinese Roulette

Chinese Roulette

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mother

Mother

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tale of Cinema

Tale of Cinema

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Gaze

Gaze

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Holy Man

The Holy Man

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Claire's Knee

Claire's Knee

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Hero

The Hero

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Immortal Story

The Immortal Story

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Appointment with Death

Appointment with Death

1988
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Tale of Zatoichi

The Tale of Zatoichi

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dance With Me

Dance With Me

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Audition

Audition

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Room 666

Room 666

1982
×
Edit this entry  
30
I Flunked, But...

I Flunked, But...

1930
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Barking Dogs Never Bite

Barking Dogs Never Bite

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
In the Shadow of Women

In the Shadow of Women

2015
×
★★★★
Edit this entry  
23
La Ciénaga

La Ciénaga

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Aviator's Wife

The Aviator's Wife

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
She, a Chinese

She, a Chinese

2009
×
★★★½
Edit this entry  
17
Full Contact

Full Contact

1992
×
★★★★
Edit this entry  
15
24 City

24 City

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Heiress

The Heiress

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Wind Will Carry Us

The Wind Will Carry Us

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★½
Edit this entry  
03
Rebels of the Neon God

Rebels of the Neon God

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pickpocket

Pickpocket

1998
×
★★★★
Edit this entry  
23
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Creepy

Creepy

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Towards the Sun

Towards the Sun

2016
×
★★★½
Edit this entry  
16
A Legend of Turmoil

A Legend of Turmoil

1992
×
★★★★
Edit this entry  
15
Berlin Alexanderplatz

Berlin Alexanderplatz

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Keep Cool

Keep Cool

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Isle

The Isle

2000
×
★★★
Edit this entry