maya has logged 73 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Sense8: Happy F*cking New Year

Sense8: Happy F*cking New Year

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Money Monster

Money Monster

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Beyond the Gates

Beyond the Gates

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Elle

Elle

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Always Shine

Always Shine

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Risky Business

Risky Business

1983
×
★★★
Edit this entry  
29
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Full Out

Full Out

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Green Room

Green Room

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Black Mirror: White Christmas

Black Mirror: White Christmas

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
13th

13th

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Se7en

Se7en

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Amateur Night

Amateur Night

2016
×
★½
Edit this entry  
05
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mustang

Mustang

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Holidays

Holidays

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Dressmaker

The Dressmaker

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sister Cities

Sister Cities

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Me Before You

Me Before You

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Model

The Model

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Girl with All the Gifts

The Girl with All the Gifts

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Deepwater Horizon

Deepwater Horizon

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Sharknado 4: The 4th Awakens

Sharknado 4: The 4th Awakens

2016
×
Edit this entry  
29
Sharknado 3: Oh Hell No!

Sharknado 3: Oh Hell No!

2015
×
Read prior review Edit this entry  
25
War Dogs

War Dogs

2016
×
★★★
Edit this entry