maya has logged 61 entries for films during December 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bend It Like Beckham

Bend It Like Beckham

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Long Toast

Long Toast

2020
×
Edit this entry  
29
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
National Theatre Live: Fleabag

National Theatre Live: Fleabag

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Just Go with It

Just Go with It

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Simpsons Movie

The Simpsons Movie

2007
×
★★★★
Edit this entry  
27
Spies in Disguise

Spies in Disguise

2019
×
★★½
Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★½
Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
25
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
ariana grande: excuse me, i love you

ariana grande: excuse me, i love you

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Two Weeks Notice

Two Weeks Notice

2002
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Edit this entry  
22
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Wild Target

Wild Target

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Holidate

Holidate

2020
×
★★
Edit this entry  
18
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
Men in Black: International

Men in Black: International

2019
×
★★½
Edit this entry  
17
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Definitely, Maybe

Definitely, Maybe

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Save the Last Dance

Save the Last Dance

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Canvas

Canvas

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Prom

The Prom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Romeo and Juliet

Romeo and Juliet

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Cars

Cars

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Miss Congeniality

Miss Congeniality

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Focus

Focus

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Bend It Like Beckham

Bend It Like Beckham

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The High Note

The High Note

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Pitch Perfect 2

Pitch Perfect 2

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry