• Mr. Malcolm's List

    Mr. Malcolm's List

    ★★★½

    theo james keep the mustache PLEASE

  • A Royal Corgi Christmas

    A Royal Corgi Christmas

    why did they film every scene in front of a window in broad daylight. my eyes burn

  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once

    ★★★★★

    such a fun experience, there’s So many fantastic parts to the movie and it always leaves me sobbing

  • The Wonder

    The Wonder

    ★★★½

    i love the found family troupe

  • Disenchanted

    Disenchanted

    ★★

    watching this a second time made me realize how bad the animation and the cgi is. it looks so bad

  • The Sound of Music

    The Sound of Music

    ★★★★

    so charming…. so long….

  • Falling for Christmas

    Falling for Christmas

    ★½

    Lindsay Lohan???? sleighed

  • Don't Worry Darling

    Don't Worry Darling

    ★★★

    loved Harry’s lil 3 minute jig after getting a promotion

  • Enola Holmes 2

    Enola Holmes 2

    ★★½

    i absolutely love when movies flash back to earlier  scenes like we didn’t just watch the movie

  • Purple Hearts

    Purple Hearts

    ½

    absolutely infuriating i will take away his legs again!!!

  • See How They Run

    See How They Run

    ★★★½

    who doesn’t love a fun murder mystery

  • Terrifier 2

    Terrifier 2

    ★★½

    everytime you think it’s over, it’s not