• The Skeleton Twins

    ★★

  • The Babadook

    ★★★★

  • Frank

    ★★★½

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★½

  • American Hustle

    ★★★½

  • Frozen

    ★★★

  • Ida

    ★★★★

  • Her

    ★★★★

  • Captain Phillips

    ★★★★

  • Coherence

    ★★★½

  • Mistaken for Strangers

    ★★★½

  • The Family

  • Dallas Buyers Club

    ★★★★

  • Begin Again

    ★★★★

  • Locke

    ★★★★

  • Under the Skin

    ★★★½

  • Gravity

    ★★★½

  • In a World...

    ★★★½

  • Blue Jasmine

    ★★

  • The Immigrant

    ★★★★

  • Blue Is the Warmest Color

    ★★★½

  • Only God Forgives

    ★★

  • Inside Llewyn Davis

    ★★★½

  • The Bling Ring

    ★★★

  • Upstream Color

    ★½

  • History of the Eagles

    ★★★

  • Blackfish

    ★★½

  • Fruitvale Station

    ★★★

  • This Is 40

    ★½

  • Django Unchained

    ★★★★

  • Hitchcock

    ★★½

  • Lincoln

    ★★½

  • Flight

    ★★★

  • Skyfall

    ★★★★½

  • End of Watch

    ★★★★

  • The Perks of Being a Wallflower

    ★★★★½

  • The Place Beyond the Pines

    ★★★★½

  • Ship of Theseus

    ★★★★½

  • To the Wonder

    ★★★★

  • The Master

    ★★½

  • The Act of Killing

    ★★★★½

  • The Hunt

    ★★★★½

  • To Rome with Love

    ★★★

  • Take This Waltz

    ★★★½

  • Tinker Tailor Soldier Spy

    ★★★★½

  • Jeff, Who Lives at Home

    ★★½

  • Once Upon a Time in Anatolia

    ★★★★½

  • Drive

    ★★★★½

  • Melancholia

    ★★★★

  • The Tree of Life

    ★★★★★

  • Killing Bono

  • The Beaver

    ★★★½

  • Black Swan

    ★★★★

  • Despicable Me

    ★★★

  • Toy Story 3

    ★★★★

  • Exit Through the Gift Shop

    ★★★★½

  • Avatar

    ★★

  • Inglourious Basterds

    ★★★★★

  • The Wrestler

    ★★★★½

  • Goodbye Solo

    ★★★★½

  • WALL·E

  • There Will Be Blood

  • 3:10 to Yuma

    ★★★★½

  • Death Proof

    ★★★★

  • No Country for Old Men

    ★★★★★

  • Once

    ★★★★½

  • Pan's Labyrinth

    ★★★★

  • Clerks II

    ★★

  • Marie Antoinette

    ★★★½

  • The New World

    ★★★★

  • Survival Island

    ★★

  • Match Point

    ★★★★