Sort by

Micah has logged 192 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Nativity Story

The Nativity Story

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Little Women

Little Women

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Single All the Way

Single All the Way

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Central Station

Central Station

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Old

Old

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Resident Evil: Welcome to Raccoon City

Resident Evil: Welcome to Raccoon City

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Antlers

Antlers

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Sin City: A Dame to Kill For

Sin City: A Dame to Kill For

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Sin City

Sin City

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Spencer

Spencer

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Voyagers

Voyagers

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Body at Brighton Rock

Body at Brighton Rock

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Willow Creek

Willow Creek

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Changeling

The Changeling

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Invitation to Hell

Invitation to Hell

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Fog

The Fog

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Fog

The Fog

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Night House

The Night House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Coming Home in the Dark

Coming Home in the Dark

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Night of the Creeps

Night of the Creeps

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Stage Fright

Stage Fright

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fright Night

Fright Night

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Jason X

Jason X

2001
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Jason Goes to Hell: The Final Friday

Jason Goes to Hell: The Final Friday

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

1989
×
Read the review Edit this entry  
06
Friday the 13th Part VII: The New Blood

Friday the 13th Part VII: The New Blood

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Friday the 13th: A New Beginning

Friday the 13th: A New Beginning

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry