• Horror Noire: A History of Black Horror

    Horror Noire: A History of Black Horror

    ★★★★

    It's a fun little documentary, of course I wish they had gone a little deeper, but it gives such a nice overview of the horror genre.

  • Lights Out

    Lights Out

    ★★★

    in reference to the last scene: what was the reason...

  • Lights Out

    Lights Out

    ★★★★

    Girl, you were insane for flicking the lights that many times.

  • Jumanji

    Jumanji

    ★★★★½

    This movie is so tragically beautiful, no wonder it's been romanticized in my memory.

  • Hereditary

    Hereditary

    ★★★★

    I remember watching this in the theatre with my best friend and we didn't know what to expect. The first and only time I have understood absolute tension and actual deafening silence was after the car scene and I wish I could relive it.

  • Signs

    Signs

    ★★★★

    Me at me at any point in this movie: why am I crying?

  • The Invitation

    The Invitation

    ½

    If the point of this movie is to say that LA is full of murderous cults, then you could have saved yourself the trouble because we know.

  • The Taking of Deborah Logan

    The Taking of Deborah Logan

    ★★½

    Hey, what the fuck was that ending?

  • Ginger Snaps

    Ginger Snaps

    ★★★★

    Katharine Isabelle, I would do anything for you.

  • Stigmata

    Stigmata

    ★½

    All this to bang a priest?

  • A Tale of Two Sisters

    A Tale of Two Sisters

    ★★★★½

    Mama trauma that define me as a person :).

  • Scary Movie

    Scary Movie

    With a back-up dancer! I mean that's nasty. That's--that's lower than a security guard. At least security can get you backstage. She don't love herself.

    This movie is so tasteless, but I love it all the same.