Sort by

Mbuchanan has logged 61 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
Edit this entry  
23
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
Edit this entry  
22
Elf

Elf

2003
×
Edit this entry  
21
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Celebrity

Celebrity

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Curse of Don's Plum

The Curse of Don's Plum

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
Don's Plum

Don's Plum

2001
×
Read the review Edit this entry  
21
Hot Summer Nights

Hot Summer Nights

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Miss Stevens

Miss Stevens

2016
×
Edit this entry  
20
Whiplash

Whiplash

2013
×
Edit this entry  
19
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Marvin's Room

Marvin's Room

1996
×
Edit this entry  
24
The Basketball Diaries

The Basketball Diaries

1995
×
Read the review Edit this entry  
23
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Titanic: 20 Years Later with James Cameron

Titanic: 20 Years Later with James Cameron

2017
×
Edit this entry  
14
Hamlet

Hamlet

1996
×
Edit this entry  
13
The Call-Up

The Call-Up

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
12
What's Eating Gilbert Grape

What's Eating Gilbert Grape

1993
×
Edit this entry  
11
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
Edit this entry  
10
The King

The King

2019
×
Read the review Edit this entry  
10
Revolutionary Road

Revolutionary Road

2008
×
Read the review Edit this entry  
10
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
Read the review Edit this entry  
04
Juno

Juno

2007
×
Read the review Edit this entry  
04
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
Edit this entry  
29
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Fighter

The Fighter

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
Edit this entry  
07
This Boy's Life

This Boy's Life

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Following

Following

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Memento

Memento

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry