Michael has logged 48 entries for films during June 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Drop Dead Fred

Drop Dead Fred

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Clinton Affair

The Clinton Affair

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
54

54

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Joe Versus the Volcano

Joe Versus the Volcano

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
To the Wonder

To the Wonder

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Singles

Singles

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Luca

Luca

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Steins;Gate

Steins;Gate

2011
×
Read the review Edit this entry  
18
F9

F9

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Ape

The Ape

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Under the Cherry Moon

Under the Cherry Moon

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Elvira, Mistress of the Dark

Elvira, Mistress of the Dark

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hitman's Wife's Bodyguard

Hitman's Wife's Bodyguard

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Cats

Cats

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Xanadu

Xanadu

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Femme Fatale

Femme Fatale

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Akihabara Majokko Princess

Akihabara Majokko Princess

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mission to Mars

Mission to Mars

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
DAICON IV Opening Animation

DAICON IV Opening Animation

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
DAICON III Opening Animation

DAICON III Opening Animation

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Glitter

Glitter

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ghost

Ghost

1984
×
★★★★
Edit this entry  
07
Thunder

Thunder

1982
×
★★★★
Edit this entry  
07
Spacy

Spacy

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Grim

Grim

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Death Note

Death Note

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Pyaasa

Pyaasa

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Happening

The Happening

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Lady in the Water

Lady in the Water

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry