Sort by

Emma has logged 59 entries for films during November 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★½
Edit this entry  
28
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
I Am Cuba

I Am Cuba

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Charlie's Angels: Full Throttle

Charlie's Angels: Full Throttle

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rabbit Hood

Rabbit Hood

1949
×
★★★★
Edit this entry  
22
Zeros and Ones

Zeros and Ones

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Faculty

The Faculty

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Adele One Night Only

Adele One Night Only

2021
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★★
Edit this entry  
21
Now and Then

Now and Then

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Heavenly Creatures

Heavenly Creatures

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Road to El Dorado

The Road to El Dorado

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Powerpuff Girls Movie

The Powerpuff Girls Movie

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Elle

Elle

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Lady in the Water

Lady in the Water

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Trash Humpers

Trash Humpers

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mister Lonely

Mister Lonely

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Pompo the Cinephile

Pompo the Cinephile

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Oliver & Company

Oliver & Company

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
How to Talk to Girls at Parties

How to Talk to Girls at Parties

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Red Post on Escher Street

Red Post on Escher Street

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Yoga Hosers

Yoga Hosers

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mr. Nobody

Mr. Nobody

2009
×
★½
Edit this entry  
10
Sharpay's Fabulous Adventure

Sharpay's Fabulous Adventure

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
High School Musical 3: Senior Year

High School Musical 3: Senior Year

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
High School Musical 2

High School Musical 2

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
High School Musical

High School Musical

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Shock Treatment

Shock Treatment

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Breaking the Waves

Breaking the Waves

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Julien Donkey-Boy

Julien Donkey-Boy

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry