Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
The Boy and the Heron

The Boy and the Heron

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Salut les Cubains

Salut les Cubains

1963
×
Read the review Edit this entry  
24
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Carrie Fisher: Wishful Drinking

Carrie Fisher: Wishful Drinking

2010
×
Read the review Edit this entry  
18
No Strings Attached

No Strings Attached

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sleeping Beauty

Sleeping Beauty

1959
×
Read the review Edit this entry  
17
Anyone But You

Anyone But You

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Twilight

Twilight

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Fools Rush In

Fools Rush In

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Other Boleyn Girl

The Other Boleyn Girl

2008
×
★★
Edit this entry  
13
A Cinderella Story

A Cinderella Story

2004
×
Read the review Edit this entry  
12
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Minions

Minions

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Bakery Girl of Monceau

The Bakery Girl of Monceau

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Poor Things

Poor Things

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Surf's Up

Surf's Up

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Belladonna of Sadness

Belladonna of Sadness

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
She-Devil

She-Devil

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Snow White and the Seven Dwarfs

Snow White and the Seven Dwarfs

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
Read the review Edit this entry  
28
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★
Edit this entry  
27
The Children's Hour

The Children's Hour

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Catwalk

Catwalk

1995
×
Read the review Edit this entry  
25
The Super Models

The Super Models

2023
×
Read the review Edit this entry  
24
The Holdovers

The Holdovers

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Society of the Snow

Society of the Snow

2023
×
★★★½
Edit this entry  
22
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
21
Robots

Robots

2005
×
★★
Edit this entry  
21
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Pearl

Pearl

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Schumacher

Schumacher

2021
×
Edit this entry  
15
Network

Network

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Past Lives

Past Lives

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Anatomy of a Fall

Anatomy of a Fall

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
May December

May December

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Normal People

Normal People

2020
×
Read the review Edit this entry  
12
Priscilla

Priscilla

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Lara Croft: Tomb Raider

Lara Croft: Tomb Raider

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Your Friend the Rat

Your Friend the Rat

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Spinning

Spinning

2013
×
Read the review Edit this entry  
02
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Her

Her

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Coco

Coco

2017
×
★★★½
Edit this entry  
01
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Maestro

Maestro

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry