Sort by

luana has logged 368 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
Edit this entry  
28
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spielberg

Spielberg

2017
×
★★★
Edit this entry  
28
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
Read prior review Edit this entry  
27
The Matrix

The Matrix

1999
×
Edit this entry  
26
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Passing

Passing

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Venom

Venom

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★
Edit this entry  
25
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Unforgivable

The Unforgivable

2021
×
★★★
Edit this entry  
11
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Edit this entry  
21
Lucy in the Sky

Lucy in the Sky

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
National Theatre Live: Antigone

National Theatre Live: Antigone

2012
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Education

Education

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
My Son

My Son

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dune

Dune

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Annette

Annette

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
How to Marry a Millionaire

How to Marry a Millionaire

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Summertime

Summertime

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★
Edit this entry  
13
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★½
Edit this entry  
13
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Pitch Perfect 2

Pitch Perfect 2

2015
×
★★★
Edit this entry  
13
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★★
Edit this entry  
12
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★½
Edit this entry  
12
Shanghai Express

Shanghai Express

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Rent

Rent

2005
×
★★★★
Edit this entry  
10
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Tarzan

Tarzan

1999
×
★★★★
Edit this entry  
09
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Storm Center

Storm Center

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry