Sort by

Alexander has logged 284 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Novelist's Film

The Novelist's Film

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
RRR

RRR

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Whale

The Whale

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ordet

Ordet

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Blonde

Blonde

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Turin Horse

The Turin Horse

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
This Transient Life

This Transient Life

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Werckmeister Harmonies

Werckmeister Harmonies

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Silent Movie

Silent Movie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Satantango

Satantango

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Eureka

Eureka

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Men

Men

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Robin Hood: Men in Tights

Robin Hood: Men in Tights

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
History of the World: Part I

History of the World: Part I

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dekalog

Dekalog

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Decalogue X

Decalogue X

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Decalogue IX

Decalogue IX

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Decalogue VIII

Decalogue VIII

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Decalogue V

Decalogue V

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Decalogue VII

Decalogue VII

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Decalogue VI

Decalogue VI

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Decalogue IV

Decalogue IV

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Decalogue III

Decalogue III

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Decalogue II

Decalogue II

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Decalogue I

Decalogue I

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Embrace of the Serpent

Embrace of the Serpent

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry