Sort by

Alexander has logged 28 entries for films during January 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Eros + Massacre

Eros + Massacre

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
La Maison en Petits Cubes

La Maison en Petits Cubes

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Twenty-Four Eyes

Twenty-Four Eyes

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Patriotism

Patriotism

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Throw Away Your Books, Rally in the Streets

Throw Away Your Books, Rally in the Streets

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Pale Flower

Pale Flower

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Under the Flag of the Rising Sun

Under the Flag of the Rising Sun

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ran

Ran

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
An Inn at Osaka

An Inn at Osaka

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Crazed Fruit

Crazed Fruit

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Tokyo Sonata

Tokyo Sonata

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Page of Madness

A Page of Madness

1926
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Jigoku

Jigoku

1960
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Ball at the Anjo House

The Ball at the Anjo House

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Audition

Audition

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Taste of Tea

The Taste of Tea

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Tokyo Drifter

Tokyo Drifter

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
House

House

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Departures

Departures

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry