Charlie has logged 332 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★
Edit this entry  
22
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★½
Edit this entry  
17
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Edit this entry  
31
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Room

Room

2015
×
★★★★
Edit this entry  
29
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Maleficent: Mistress of Evil

Maleficent: Mistress of Evil

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Of Mice and Men

Of Mice and Men

1992
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Edit this entry  
19
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Edge

The Edge

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry