• Basic Instinct

    ★★★½

  • Wayne's World

    ★★★½

  • Reservoir Dogs

    ★★★★½

  • Up and Down

  • Hook

    ★★½

  • Star Trek VI: The Undiscovered Country

    ★★★½

  • Cape Fear

    ★★★½

  • Beauty and the Beast

    ★★★½

  • Surprise

  • Bill & Ted's Bogus Journey

    ★★★★½

  • Point Break

  • Terminator 2: Judgment Day

    ★★★★★

  • Robin Hood: Prince of Thieves

  • Reservoir Dogs

  • Light and Heavy

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★½

  • Front and Back

  • Edward Scissorhands

    ½

  • It

    ★★½

  • Rocky V

    ★★½

  • The Rescuers Down Under

    ★★★

  • Home Alone

    ★★★

  • GoodFellas

    ★★★★

  • Ghost

  • Die Hard 2

    ★★★½

  • Days of Thunder

    ★★★½

  • Gremlins 2: The New Batch

    ★★★

  • Total Recall

  • The Witches

    ★★★

  • Back to the Future Part III

    ★★★★

  • Teenage Mutant Ninja Turtles

  • Back to the Future Part II

    ★★★★

  • The Little Mermaid

    ★★★½

  • A Grand Day Out

    ★★★★

  • Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

    ★★

  • Knick Knack

  • The Abyss

  • When Harry Met Sally...

    ★★★½

  • Licence to Kill

    ★★★½

  • The Karate Kid Part III

    ★★½

  • Tummy Trouble

  • Batman

    ★★★★

  • Ghostbusters II

    ★½

  • Star Trek V: The Final Frontier

    ★★½

  • Indiana Jones and the Last Crusade

    ★★★★

  • Do the Right Thing

    ★★★★

  • Bill & Ted's Excellent Adventure

    ★★★★★

  • Heathers

  • Palm Springs

  • Rain Man

    ★★★★

  • Oliver & Company

    ★★

  • Scooby-Doo! and the Reluctant Werewolf

  • U2: Rattle and Hum

  • Halloween 4: The Return of Michael Myers

    ★★★

  • Scooby-Doo and the Ghoul School

  • The Last Temptation of Christ

    ★★★★

  • Tin Toy

  • Die Hard

    ★★★★★

  • Coming to America

    ★★★★½

  • Big

    ★★★★

  • Beetlejuice

    ★★★

  • Hairspray

    ★★

  • Scooby-Doo! Meets the Boo Brothers

  • The Princess Bride

    ★★½

  • Hellraiser

    ★★★

  • Red's Dream

  • Dirty Dancing

    ★★★

  • Superman IV: The Quest for Peace

    ½

  • Jaws: The Revenge

    ½

  • RoboCop

    ★★★½

  • The Living Daylights

    ★★★

  • Full Metal Jacket

    ★★★