• Evil Dead II

    ★★★½

  • Star Trek IV: The Voyage Home

    ★★★

  • Luxo Jr.

  • Howard the Duck

    ★½

  • Aliens

    ★★★★½

  • The Great Mouse Detective

    ★★½

  • Labyrinth

    ★★★

  • The Karate Kid Part II

    ★★★½

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★★★★

  • Top Gun

    ★★★★

  • Rocky IV

    ★★★½

  • After Hours

    ★★★½

  • Pee-wee's Big Adventure

    ★★★½

  • The Black Cauldron

    ★★½

  • Back to the Future

    ★★★★★

  • Mad Max Beyond Thunderdome

    ★★★

  • Return to Oz

  • The Goonies

    ★★½

  • A View to a Kill

    ★★★½

  • The Breakfast Club

    ★★★½

  • The Adventures of André and Wally B.

    ★★½

  • A Nightmare on Elm Street

    ★★★★½

  • The Terminator

    ★★★★½

  • Supergirl

    ½

  • Conan the Destroyer

  • The Karate Kid

    ★★★★

  • Ghostbusters

    ★★★½

  • Gremlins

    ★★★½

  • Star Trek III: The Search for Spock

    ★★★

  • Indiana Jones and the Temple of Doom

    ★★★★

  • Never Say Never Again

    ★★

  • Risky Business

    ★★★★½

  • Superman III

    ½

  • Octopussy

    ★★★½

  • Return of the Jedi

    ★★★★

  • Jaws 3-D

  • The Snowman

  • The King of Comedy

    ★★★★½

  • The Dark Crystal

    ★★★

  • Airplane II: The Sequel

    ★★★

  • Halloween III: Season of the Witch

    ★★½

  • Tron

    ★★★

  • The Thing

    ★★★★

  • Blade Runner

    ★★★

  • Annie

  • Star Trek II: The Wrath of Khan

    ★★★★

  • Rocky III

    ★★★

  • E.T. the Extra-Terrestrial

    ★★★★½

  • The Grinch Grinches the Cat in the Hat

  • Conan the Barbarian

  • Mad Max 2

    ★★★½

  • Halloween II

    ★★★½

  • The Evil Dead

    ★★★★

  • The Fox and the Hound

    ★★½

  • The Great Muppet Caper

    ★★★½

  • For Your Eyes Only

    ★★★½

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★★½

  • Superman II

    ★★★½

  • Raging Bull

    ★★★½

  • Flash Gordon

    ★★★

  • Airplane!

    ★★★½

  • The Shining

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • Friday the 13th

    ★★

  • Star Trek: The Motion Picture

    ★★★★

  • Life of Brian

    ★★★★½

  • Moonraker

    ★★★★½

  • Rocky II

    ★★★

  • The Muppet Movie

    ★★★★

  • Alien

    ★★★★

  • Apocalypse Now

    ★★★½

  • Mad Max

    ★★★½