• 2001: A Space Odyssey

    ★★★★½

  • Planet of the Apes

    ★★★½

  • The Graduate

  • The Jungle Book

    ★★★½

  • You Only Live Twice

    ★★★★

  • Casino Royale

  • The Good, the Bad and the Ugly

    ★★★★

  • How the Grinch Stole Christmas!

  • Batman

    ★★★½

  • Thunderball

    ★★★★

  • Catch Us If You Can

    ★★★

  • The Sound of Music

    ★★★½

  • Goldfinger

    ★★★★½

  • Mary Poppins

    ★★★

  • A Hard Day's Night

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★½

  • The Sword in the Stone

    ★★★½

  • The Pink Panther

  • From Russia with Love

    ★★★★½

  • The Great Escape

    ★★★

  • The Birds

    ★★★½

  • Dr. No

    ★★★★½

  • Breakfast at Tiffany's

  • One Hundred and One Dalmatians

    ★★★

  • Spartacus

  • Psycho

    ★★★★½

  • The Magnificent Seven

    ★★★

  • Ben-Hur

    ★★½

  • North by Northwest

    ★★★★½

  • Sleeping Beauty

    ★★★

  • Vertigo

    ★★★★½

  • Lady and the Tramp

    ★★★½

  • Godzilla

  • A Star Is Born

  • Rear Window

    ★★★★½

  • Peter Pan

    ★★★★

  • Singin' in the Rain

  • The Day the Earth Stood Still

  • Alice in Wonderland

    ★★★

  • Flying Padre

    ★★½

  • Treasure Island

  • Cinderella

    ★★★

  • The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

    ★★★

  • Melody Time

  • Fun and Fancy Free

  • It's a Wonderful Life

  • Make Mine Music

  • The Three Caballeros

    ★½

  • Saludos Amigos

    ★½

  • Bambi

    ★★★

  • Dumbo

    ★★★½

  • Citizen Kane

    ★★★

  • Fantasia

    ★★★★

  • Pinocchio

    ★★★½

  • The Wizard of Oz

    ★★★½

  • Snow White and the Seven Dwarfs

    ★★★

  • Thru the Mirror

  • The Invisible Man

    ★★★½

  • King Kong

    ★★★

  • Steamboat Willie

  • The Great Train Robbery

  • A Trip to the Moon

  • Little Britain USA

  • The Matrix Collection

  • Harry Potter Collection

  • The Hobbit Collection

    ★★★★½

  • Toy Story Collection