• The Last Letter from Your Lover

    The Last Letter from Your Lover

    ★★★

    From the exquisite costumes to the nicely interwoven storylines, THE LAST LETTER FROM YOUR LOVER was a nice Tuesday night viewing. The cast are all great, cinematography is lavish and the chemistry between the actors is 🔥🔥🔥. It may be a little short but enjoyable nonetheless.

  • Jungle Cruise

    Jungle Cruise

    ★★★★

    Jungle Cruise is the swashbuckling adventure we needed right now. Emily Blunt and Dwayne Johnson are both having the time of their lives plus there are some great thrills, action, laughs and some edge of your seat suspense throughout. This is the family movie of the summer!

    READ MY FULL REVIEW VIA SCREEN ENTERTAINMENT

  • The Croods: A New Age

    The Croods: A New Age

    ★★½

    THE CROODS: A NEW AGE is as harmless as family films get. Will I remember seeing it in a weeks time? No, but it passes the time and is an easy-going 90 minutes. Dazzling animation and a sweet story really make this film from being bad and families will certainly have fun with it.

  • Old

    Old

    ★★★½

    OLD is a tension filled experience unlike anything I've ever seen before. Wildly unique, bold and one of 2021s finest so far. Shyamalan's direction is great while the cast are all brilliant. The ending is a little iffy but that doesn't change how hugely surprised I was by this film.

  • Vivo
  • The Sparks Brothers

    The Sparks Brothers

    ★★★★

    THE SPARKS BROTHERS is an electrifying journey that I didn't know I needed to know about until now. It's different (in a good way) from any other documentary I have seen before and has some great animation. It definitely feels twenty to thirty minutes too long but Edgar Wright knocks it out of the park with his first documentary and I just want to watch it again already.

  • Nine Days

    Nine Days

    ★★★

    NINE DAYS is a powerful story about life and death that hits you in different ways as the story progresses. It is be a bit too slow paced for my liking but Winston Duke is incredible here, giving the performance of a lifetime. A truly fascinating directorial debut from Edson Oda.

  • Escape Room: Tournament of Champions

    Escape Room: Tournament of Champions

    ★★★

    I had a blast with ESCAPE ROOM: TOURNAMENT OF CHAMPIONS! It's bigger, better and more ambitious than its predecessor making for a fun time at the cinema. These characters are a lot more fun than in the first installment and their chemistry is perfect. BRING ON ESCAPE ROOM 3!!

  • Space Jam: A New Legacy

    Space Jam: A New Legacy

    Space Jam: A New Legacy is an entertaining yet inferior sequel. Its highs reach the original but its lows are incredibly low. Don Cheadle is excellent and LeBron is trying his best but sadly, he isn't a great actor. It could've been so much better, maybe with another rewrite. Also, my main gripe with the film is that it is so overstuffed with Easter eggs and references that the final hour becomes incredibly distracting and more important than the actual story!

  • Werewolves Within

    Werewolves Within

    ★★★½

    WEREWOLVES WITHIN is one of the most fun and engaging films I have seen in a long time. It takes awhile to get going but once it does, I was fully invested in the story. The cast are all great, the script is witty and laugh-out-loud hilarious; a must watch for horror-comedy fans.

  • Black Widow

    Black Widow

    ★★★★

    Black Widow is filled with some of the best action in the MCU to date. It's a high octane thrill ride similar to THE WINTER SOLDIER. Johansson, Harbour, Pugh and Weisz crush it yet its finale is incredibly messy and a reveal didn't work for me but, nonetheless, this is a blast!

  • Guardians of the Galaxy

    Guardians of the Galaxy

    ★★★★½

    Even after multiple watches, GUARDIANS OF THE GALAXY never fails to make me laugh and have an absolute blast. The cast are all having a great time and Ronan is a menacing villain. The soundtrack rules and the third act is brilliant! It also looks absolutely stunning in 4k.