Kacie has logged 27 entries for films during April 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
Edit this entry  
23
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Logan

Logan

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Summertime

Summertime

1955
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Edit this entry  
15
Silence

Silence

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Laura

Laura

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Belko Experiment

The Belko Experiment

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★½
Edit this entry  
09
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Rock Dog

Rock Dog

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Summer Interlude

Summer Interlude

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The King's Speech

The King's Speech

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry