Sort by

clara has logged 121 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
I Came By

I Came By

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Barbie

Barbie

2023
×
Read the review Edit this entry  
14
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Alive

Alive

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Stepmom

Stepmom

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Where the Crawdads Sing

Where the Crawdads Sing

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Ruins

The Ruins

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Racionais MC's: From the Streets of São Paulo

Racionais MC's: From the Streets of São Paulo

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Beyond the Universe

Beyond the Universe

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Glass House

The Glass House

2001
×
★★★
Edit this entry  
06
Kill Me Please

Kill Me Please

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
One Missed Call

One Missed Call

2008
×
Edit this entry  
14
Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III

Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
My Best Friend's Exorcism

My Best Friend's Exorcism

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fresh

Fresh

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Hitcher

The Hitcher

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Drive Thru

Drive Thru

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Misery

Misery

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Pearl

Pearl

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
X

X

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lion

Lion

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Do Revenge

Do Revenge

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Nope

Nope

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Stay

Stay

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Impossible

The Impossible

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Primal Fear

Primal Fear

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Vacancy

Vacancy

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry