Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Supernova

Supernova

2020
×
★★★★
Edit this entry  
10
Crush

Crush

2022
×
★★★★
Edit this entry  
16
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★
Edit this entry  
15
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★
Edit this entry  
15
Fresh

Fresh

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Freaky

Freaky

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Scream

Scream

2022
×
★★★★
Edit this entry  
05
Das Herz der Schlange

Das Herz der Schlange

2022
×
★★★★
Edit this entry  
03
Das fleißige Lieschen

Das fleißige Lieschen

×
★★★★
Edit this entry  
27
Tolkien

Tolkien

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
The Tinder Swindler

The Tinder Swindler

2022
×
Edit this entry  
13
I Want You Back

I Want You Back

2022
×
★★★★
Edit this entry  
03
Camp Rock 2: The Final Jam

Camp Rock 2: The Final Jam

2010
×
Read the review Edit this entry  
16
Sissi

Sissi

1955
×
Edit this entry  
14
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Eternals

Eternals

2021
×
★★★
Edit this entry  
07
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Edit this entry  
02
Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

2022
×
Read the review Edit this entry  
02
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Rumpelstilzchen

Rumpelstilzchen

2007
×
Read the review Edit this entry  
26
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Life As We Know It

Life As We Know It

2010
×
★★½
Edit this entry  
17
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
The Princess Switch 3: Romancing the Star

The Princess Switch 3: Romancing the Star

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★★
Edit this entry  
29
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★
Edit this entry  
27
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
Read prior review Edit this entry  
27
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jonas Brothers Family Roast

Jonas Brothers Family Roast

2021
×
★★
Edit this entry  
24
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Edit this entry  
14
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
11
What's Your Number?

What's Your Number?

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Love Hard

Love Hard

2021
×
★★½
Edit this entry  
02
Middleditch & Schwartz

Middleditch & Schwartz

2020
×
Edit this entry  
01
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
Edit this entry  
29
Scary Movie 2

Scary Movie 2

2001
×
½
Edit this entry  
29
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★½
Edit this entry  
28
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★★★
Edit this entry