linda has logged 271 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dinner for One

Dinner for One

1963
×
Read the review Edit this entry  
26
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1994
×
Edit this entry  
26
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
It

It

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Muse

The Muse

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Beat

Beat

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Downsizing

Downsizing

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★½
Edit this entry  
28
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

2018
×
★★★
Edit this entry  
21
Southpaw

Southpaw

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★★½
Edit this entry  
16
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Das Pubertier - Der Film

Das Pubertier - Der Film

2017
×
★★
Edit this entry  
11
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★½
Edit this entry  
10
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★
Edit this entry  
10
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Outlaw King

Outlaw King

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
First Man

First Man

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Happy Anniversary

Happy Anniversary

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
Pride

Pride

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bodyguard

Bodyguard

1948
×
Read the review Edit this entry  
20
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Elite

Elite

2017
×
Read the review Edit this entry  
11
American Pie 2

American Pie 2

2001
×
Read the review Edit this entry  
10
My Best Friend's Wedding

My Best Friend's Wedding

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★★★
Edit this entry  
02
Dreamgirls

Dreamgirls

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Edit this entry