linda has logged 96 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Easy A

Easy A

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rise of the Guardians

Rise of the Guardians

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
Edit this entry  
09
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
Seth Meyers: Lobby Baby

Seth Meyers: Lobby Baby

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
The King

The King

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★
Edit this entry  
15
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Peter Rabbit

Peter Rabbit

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★
Edit this entry  
11
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Speech & Debate

Speech & Debate

2017
×
★★★½
Edit this entry  
05
Our Ladies

Our Ladies

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
National Theatre Live: Fleabag

National Theatre Live: Fleabag

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★
Edit this entry  
20
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Tall Girl

Tall Girl

2019
×
Read the review Edit this entry  
13
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Most Beautiful Girl in the World

The Most Beautiful Girl in the World

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Death at a Funeral

Death at a Funeral

2007
×
★★★
Edit this entry  
08
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Exit Through the Gift Shop

Exit Through the Gift Shop

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Circle

The Circle

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Stitch! The Movie

Stitch! The Movie

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Interactive Introverts

Interactive Introverts

2018
×
Edit this entry  
01
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★½
Edit this entry  
27
A Goofy Movie

A Goofy Movie

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Tom at the Farm

Tom at the Farm

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Les Affamés

Les Affamés

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Heartbeats

Heartbeats

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
mid90s

mid90s

2018
×
Read the review Edit this entry  
13
Anima

Anima

2019
×
Read the review Edit this entry  
13
Kidnapping Stella

Kidnapping Stella

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Adam Devine: Best Time of Our Lives

Adam Devine: Best Time of Our Lives

2019
×
★★
Edit this entry