Sort by

McLovin87 has logged 603 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Anima

Anima

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Elephant

Elephant

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
White Chicks

White Chicks

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
An Extremely Goofy Movie

An Extremely Goofy Movie

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★½
Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Prep & Landing: Naughty vs. Nice

Prep & Landing: Naughty vs. Nice

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Prep & Landing Stocking Stuffer: Operation: Secret Santa

Prep & Landing Stocking Stuffer: Operation: Secret Santa

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Prep & Landing

Prep & Landing

2009
×
★★★
Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fargo

Fargo

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Death to Smoochy

Death to Smoochy

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Martyrs

Martyrs

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★
Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Painter and the Thief

The Painter and the Thief

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Love in the Afternoon

Love in the Afternoon

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Trial of Joan of Arc

The Trial of Joan of Arc

1962
×
★★½
Edit this entry  
12
Microhabitat

Microhabitat

2017
×
★★★½
Edit this entry  
11
Laurence Anyways

Laurence Anyways

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Claire's Knee

Claire's Knee

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Meeting the Man: James Baldwin in Paris

Meeting the Man: James Baldwin in Paris

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Varda by Agnès

Varda by Agnès

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Edit this entry  
09
La Collectionneuse

La Collectionneuse

1967
×
★★★
Edit this entry  
08
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry