Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Her Man

Her Man

2006
×
★★½
Edit this entry  
02
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Lion of the Desert

Lion of the Desert

1980
×
★★★★
Edit this entry  
29
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Lovely Bones

The Lovely Bones

2009
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Girl Who Leapt Through Time

The Girl Who Leapt Through Time

2006
×
★★★★
Edit this entry  
27
Titane

Titane

2021
×
★★½
Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★½
Edit this entry  
27
King Richard

King Richard

2021
×
★★★½
Edit this entry  
27
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Edit this entry  
27
For Sama

For Sama

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Ode To My Father

Ode To My Father

2014
×
★★★★
Edit this entry  
26
Lord of War

Lord of War

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Long Goodbye

The Long Goodbye

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★
Edit this entry  
25
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★½
Edit this entry  
25
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Edit this entry  
24
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Curfew

Curfew

2012
×
★★★
Edit this entry  
23
Ah, L'Amour

Ah, L'Amour

1995
×
★★½
Edit this entry  
23
Nine Days

Nine Days

2020
×
★★★★
Edit this entry  
23
Photocopy

Photocopy

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
Red Beard

Red Beard

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Make Way for Tomorrow

Make Way for Tomorrow

1937
×
★★★★★
Edit this entry  
22
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Edit this entry  
21
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Adele One Night Only

Adele One Night Only

2021
×
★★★★
Edit this entry  
21
BELLE

BELLE

2021
×
Edit this entry  
21
Election

Election

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
20
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Edit this entry  
20
Pearl Harbor

Pearl Harbor

2001
×
★★½
Edit this entry  
20
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Blue Umbrella

The Blue Umbrella

2013
×
★★★
Edit this entry  
19
Hive

Hive

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Ascension

Ascension

2021
×
★★★½
Edit this entry  
18
Benedetta

Benedetta

2021
×
Edit this entry  
17
ODDTAXI

ODDTAXI

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Edit this entry  
16
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Detective Conan: The Scarlet Bullet

Detective Conan: The Scarlet Bullet

2021
×
★★★
Edit this entry  
16
Breaking the Waves

Breaking the Waves

1996
×
★★★★
Edit this entry  
15
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
★★★★
Edit this entry  
15
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★½
Edit this entry  
15
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★★
Edit this entry