Sort by

Michael's Cinema Paradiso has logged 411 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Adelheid

Adelheid

1970
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Strangers: Prey at Night

The Strangers: Prey at Night

2018
×
★★★
Edit this entry  
29
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★½
Edit this entry  
27
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lion King II: Simba's Pride

The Lion King II: Simba's Pride

1998
×
★★½
Edit this entry  
27
Louis Theroux: The Most Hated Family in America

Louis Theroux: The Most Hated Family in America

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Cinderella

Cinderella

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Indiscreet

Indiscreet

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Scrooge

Scrooge

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Batman

Batman

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mowgli: Legend of the Jungle

Mowgli: Legend of the Jungle

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ordet

Ordet

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Creed II

Creed II

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Snowman

The Snowman

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Turin Horse

The Turin Horse

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Pitfall

Pitfall

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Bitter Tears of Petra von Kant

The Bitter Tears of Petra von Kant

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Daddy's Home 2

Daddy's Home 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Hercules

Hercules

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Night

Night

1930
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Cannibal Capers

Cannibal Capers

1930
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Autumn

Autumn

1930
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Summer with Monika

Summer with Monika

1953
×
★★★★
Edit this entry  
26
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★½
Edit this entry  
24
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Edit this entry  
18
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★½
Edit this entry  
18
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★½
Edit this entry  
18
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★½
Read other review Edit this entry  
17
Pinocchio

Pinocchio

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Summer

Summer

1930
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Merry Dwarfs

The Merry Dwarfs

1929
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hell's Bells

Hell's Bells

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Springtime

Springtime

1929
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
El Terrible Toreador

El Terrible Toreador

1929
×
★★★
Read the review Edit this entry