Michael's Cinema Paradiso has logged 43 entries for films during April 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Justice League

Justice League

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Wrong Man

The Wrong Man

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Rough Night

Rough Night

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Sunshine

Sunshine

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Visitor Q

Visitor Q

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
I Vitelloni

I Vitelloni

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Open House

The Open House

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Ox

The Ox

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Dark Tower

The Dark Tower

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Outsider

The Outsider

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Passion of Anna

The Passion of Anna

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Nothing But the Truth

Nothing But the Truth

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Other Guys

The Other Guys

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Day of the Dead: Bloodline

Day of the Dead: Bloodline

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Trolls

Trolls

2016
×
★★★
Edit this entry  
15
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
I Know Where I'm Going!

I Know Where I'm Going!

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The House

The House

2017
×
★★★
Edit this entry  
14
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Face of Another

The Face of Another

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Gothika

Gothika

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hedgehog in the Fog

Hedgehog in the Fog

1975
×
★★★★
Edit this entry  
09
Quatermass and the Pit

Quatermass and the Pit

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Sweetest Thing

The Sweetest Thing

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Deep Blue Sea

Deep Blue Sea

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★½
Edit this entry  
07
All I See Is You

All I See Is You

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Valley of the Bees

The Valley of the Bees

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Girl Who Kicked the Hornet's Nest

The Girl Who Kicked the Hornet's Nest

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
My Best Friend's Wedding

My Best Friend's Wedding

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Unforgettable

Unforgettable

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry