Sort by

Michael's Cinema Paradiso has logged 27 entries for films during September 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Ideal Home

Ideal Home

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nightwatch

Nightwatch

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Spirits of the Dead

Spirits of the Dead

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Trouble with the Curve

Trouble with the Curve

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ghost Stories

Ghost Stories

2017
×
★★★½
Edit this entry  
23
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Gozu

Gozu

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Blade of the Immortal

Blade of the Immortal

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Room

The Room

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Truth or Dare

Truth or Dare

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Blade: Trinity

Blade: Trinity

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
I Feel Pretty

I Feel Pretty

2018
×
★★½
Edit this entry  
15
Kagemusha

Kagemusha

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Minotaur

Minotaur

2006
×
Read the review Edit this entry  
13
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
102 Minutes That Changed America

102 Minutes That Changed America

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Young Adult

Young Adult

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
We Are Your Friends

We Are Your Friends

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Liberal Arts

Liberal Arts

2012
×
★★★½
Edit this entry  
02
Shrek Forever After

Shrek Forever After

2010
×
★★★
Edit this entry  
01
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★
Read other review Edit this entry