Sort by

Michael's Cinema Paradiso has logged 26 entries for films during September 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
In the Shadow of the Moon

In the Shadow of the Moon

2019
×
★★½
Edit this entry  
26
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
King Kong Lives

King Kong Lives

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Family Viewing

Family Viewing

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Pet Sematary

Pet Sematary

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Poison for the Fairies

Poison for the Fairies

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
American Mary

American Mary

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Don't Torture a Duckling

Don't Torture a Duckling

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Van Helsing

Van Helsing

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Last Knights

Last Knights

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
Kuroneko

Kuroneko

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Tokyo-Ga

Tokyo-Ga

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Mike and Dave Need Wedding Dates

Mike and Dave Need Wedding Dates

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★½
Edit this entry