Sort by

McKenzie has logged 118 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Terminal

Terminal

2018
×
Read the review Edit this entry  
30
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Night Train to Lisbon

Night Train to Lisbon

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Getaway

The Getaway

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Dark City

Dark City

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The First Deadly Sin

The First Deadly Sin

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Storm Catcher

Storm Catcher

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
The Gambler

The Gambler

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spaceballs

Spaceballs

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Run

Run

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Better Off Dead...

Better Off Dead...

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
After We Fell

After We Fell

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
04
After We Collided

After We Collided

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
04
After

After

2019
×
Read the review Edit this entry  
03
Heaven's Burning

Heaven's Burning

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Fail Safe

Fail Safe

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Thief

Thief

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Gregory Go Boom

Gregory Go Boom

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Gosford Park

Gosford Park

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Silent Trigger

Silent Trigger

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Craft

The Craft

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Once Were Brothers: Robbie Robertson and The Band

Once Were Brothers: Robbie Robertson and The Band

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Siege

The Siege

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
In a Heartbeat

In a Heartbeat

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Breathing Fire

Breathing Fire

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Box

The Box

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Black Cauldron

The Black Cauldron

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rock & Rule

Rock & Rule

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Norwegian Ninja

Norwegian Ninja

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ambulance

Ambulance

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Batman

Batman

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry