Sort by

❄️Matthew has logged 284 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Edit this entry  
28
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★
Edit this entry  
27
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Vibes

Vibes

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Doctor Mordrid

Doctor Mordrid

1992
×
Read the review Edit this entry  
24
Pee-wee's Big Adventure

Pee-wee's Big Adventure

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Detour

Detour

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Brother Bear

Brother Bear

2003
×
★★★½
Edit this entry  
19
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Titanic

Titanic

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
A Bug's Life

A Bug's Life

1998
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Laura

Laura

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Killer

The Killer

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Firm

The Firm

1993
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
The Purple Rose of Cairo

The Purple Rose of Cairo

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Killers of the Flower Moon

Killers of the Flower Moon

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Making 'The Shining'

Making 'The Shining'

1980
×
Edit this entry  
01
Stormy Monday

Stormy Monday

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Vincent

Vincent

1982
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fire in the Sky

Fire in the Sky

1993
×
★★★
Edit this entry  
16
Once Upon a Studio

Once Upon a Studio

2023
×
Edit this entry  
15
From Beyond

From Beyond

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Passing Time

Passing Time

2023
×
Read the review Edit this entry  
08
The Sandman

The Sandman

1991
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Haunted Mansion

Haunted Mansion

2023
×
★★
Edit this entry  
08
The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

1949
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Michael Jackson's Thriller

Michael Jackson's Thriller

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Nightmare Before Christmas: The Original Poem

The Nightmare Before Christmas: The Original Poem

2008
×
★★★½
Edit this entry  
07
The World of Stainboy

The World of Stainboy

2000
×
★★★
Edit this entry  
06
Aladdin and His Wonderful Lamp

Aladdin and His Wonderful Lamp

1986
×
★★★
Edit this entry  
04
Steamboat Bill, Jr.

Steamboat Bill, Jr.

1928
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Moongirl

Moongirl

2005
×
★★½
Edit this entry