RSS feed for Milo
  • Avengers: Endgame

    Avengers: Endgame

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    In 1977, Star Wars shook the world by becoming one of, if not, the first lucrative film franchise in filmmaking history. As a result, the way movies with stories featuring a broad scope are put into production, depends if one of their goals is to gross as much money as anyone can think of. But not every blockbuster can balance between artistic expression and audience captivation, which is why most of the time these films scale towards the people and…

  • Pokémon Detective Pikachu

    Pokémon Detective Pikachu

    ★½

    One of the biggest challenges for constructing good mysteries is to ensure that it is immune to predictability. It has to be straightforward and compelling enough for viewers to get invested in, but not too simplistic to the point where they've already solved it before the main characters can get the opportunity to figure it out themselves. If that’s the case, then the audience becomes detached from both the story and characters because the rest of the narrative is left…

  • Matilda

    Matilda

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    In 1964, British children’s author, Roald Dahl, wrote the poem Television in Chapter 27 of his beloved classic, Charlie and the Chocolate Factory. The ballad goes into meticulous detail about Dahl’s unconditional loathing of television and its appalling influence it has had on children. “They sit and stare and stare and sit, until they're hypnotised by it. Until they're absolutely drunk, with all that shocking ghastly junk.” Naturally, any person grown of the modern culture - where television entertainment, for…

  • Batman

    Batman

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    The comic book movie has certainly expanded and blossomed over the past preceding decade, less concentrated on the themes in regards to the obligations and strengths of the hero themselves, and more fixated on the idea of of the comprehensive and intricate mythos. If only the Greek scholars of millenia ago could see the landscape and orientation of mythologies today, no doubt confused by the overabundance of tragic backstories and acts of justice for the sake of duty, rather than…

  • Super Mario Bros.

    Super Mario Bros.

    ½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    When it comes to adaptations, it is more than just rapacious studio yes-men blindly making changes to the original source material in an effort to gain as wide of a demographic as possible, so as to have the dollar signs in their eyes spin out of control. It is about translating the original diction and intentions of the piece to that of the language of film; changes to the initial authorship are not only inevitable, they are necessary to the…

  • A Clockwork Orange

    A Clockwork Orange

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    When I was in my advanced placement English class back in high school, me and my fellow peers had been studying and indulging ourselves in the writings and rhetoric of Plato’s The Republic. It was reading the section in regards to that of what Plato and his mentor, Socrates, of what they considered to be “just” and “unjust” in an evolving society that had gotten my head of mine dizzying and rationalizing. I had then inquired to my professor a…

  • Ferris Bueller's Day Off

    Ferris Bueller's Day Off

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    The amusing circumstance of a character(s) attempting to outsmart and defeat a seemingly supernatural entity, but failing miserably in the process, is one of my more personal intrigues of the art of comedy, mostly because it’s a story that’s a lot more grounded in reality than how it normally seems. When people take eye to someone whose personality and wits allow them to get away with almost anything, it causes people like us to start reevaluating our own inadequacies when…

  • Baby Driver

    Baby Driver

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    After a fantastical and rocking high speed car chase through the streets of Atlanta - assisting his fellow heist coworkers Buddy, (Jon Hamm), Darling (Eiza Gonzalez), and Griff (Jon Bernthal) - our protagonist Baby (Ansel Elgort) takes a stroll down the block in a near 3 minute unedited long take listening to the beats of Bob and Earl’s “Harlem Shuffle” to go get some coffee for said mentioned coworkers and his employer, Doc (Kevin Spacey). During this sequence, the elements…

  • The Ballad of Buster Scruggs

    The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    The quarrel involving with the oversight and eventual formation of a gun slinging Western picture released in our modern political discourse, is a conclusion that is likely leading to the eventual collected ass cheeks clenching together all across the once racially segregated lands, because the real life history of the United States in the mid to late 19th Century is a period in time that was not as romantic or glamorous as we’ve seen on the small or silver screens…

  • Green Book

    Green Book

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    What do you get when you mix a probable revisionist recounting of a series of events set in the early 1960s, a dab of involuntary sentimentality, and a solution to every single problem thanks to a religious holiday that not everyone follows? You constitute the perfect and most ideal opportunistic chance to win an Academy Award because apparently the old white bigwigs think that’s more than enough to be considered “the most important film of the year” If Crash was…

  • Yellow Submarine

    Yellow Submarine

    ★★★★

    I remember when I first listened to the lyrics of John "Lennon’s Lucy in the Sky with Diamonds." Marmalade Skies, A girl with kaleidoscope eyes, the wondrous sentences really did open up a lot to the imagination. It also makes it noteworthy given that the title of the song is a not-so-subtle acronym for LSD, explaining the reasoning for the lyrics to sound as bizarre as it is.

    A perfect description for the 1968 feature animated film Yellow Submarine: an…

  • Paradise Now

    Paradise Now

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    In screenwriting, the term “Want vs. Need” is defined as being the main summation of character development for the protagonist in the story. The protagonist begins with a “want:” a desire that is beyond their reach and can only be achieved by embarking on an undescriptive quest. Near the end of the film, the protagonist's motivations and “wants” start to shift in direction. And soon they desire a “need” for something else that defines their moment of growth and change…