Sort by

denis has logged 30 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Wait Until Dark

Wait Until Dark

1967
×
Edit this entry  
31
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
The Thing

The Thing

1982
×
Read the review Edit this entry  
26
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
Read the review Edit this entry  
25
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
Read the review Edit this entry  
24
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Children of Men

Children of Men

2006
×
Read other review Edit this entry  
23
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Tenet

Tenet

2020
×
Read the review Edit this entry  
19
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
Read the review Edit this entry  
16
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
Read the review Edit this entry  
16
Charlie Wilson's War

Charlie Wilson's War

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Widows

Widows

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Others

The Others

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Halloween

Halloween

1978
×
Read the review Edit this entry  
09
The Daytrippers

The Daytrippers

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
Read the review Edit this entry  
05
Enough Said

Enough Said

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
Read the review Edit this entry  
01
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry